Z nutą egzotyki

Ekstrakty z egzotycznych roślin pochodzących z dalekich zakątków świata są coraz chętniej wykorzystywane jako składniki preparatów kosmetycznych o różnym działaniu. Wyciąg z drzewa sandałowego, ekstrakt z miodu manuka, masło shea czy olej arganowy to tylko niektóre ze składników, które można znaleźć w kremach, balsamach lub szamponach.

„Złoto Maroka”, czyli olej arganowy To jeden z najpopularniejszych olejów w kosmetyce. Pozy­skuje się go z owoców drzewa arganii żelaznej, które wy­stępuje jedynie na niewielkim obszarze na południu Maroka. Ma właściwości odżywcze, nawilżające i wygładzające. Działa również przeciwzmarszczkowo, łagodzi podrażnie­nia i lekkie poparzenia skóry, zmniejsza stany zapalne. Jest polecany do pielęgnacji suchej skóry ze skłonnością do uczuleń i podrażnień. Sprawdzi się również u osób z trądzi­kiem i atopowym zapaleniem skóry. Olej arganowy można znaleźć w preparatach do opalania, kosmetykach do pielę­gnacji twarzy oraz produktach wzmacniających włosy.

Magia drzewa sandałowego Drzewo sandałowe rośnie na nizinach Azji Południowo­-Wschodniej, Australii oraz na wyspach Oceanu Spokojnego. Delikatny zapach i kojące właściwości sprawiają, że drzewo sandałowe jest jednym z najcenniejszych składników wielu produktów kosmetycznych. Wyciąg z drzewa sandałowego pomaga w leczeniu zaczerwienień i drobnych alergii skór­nych. Wykazuje właściwości antybakteryjne i rozjaśniające. Jest również polecany dla osób z suchą skórą. Wyciąg z drzewa sandałowego możemy znaleźć m.in. w preparatach do pielęgnacji twarzy i ciała oraz perfumach.

Regenerująca moc miodu manuka Pochodzi z najczystszych regionów Nowej Zelandii, gdzie rosną krzewy herbaciane manuka. Naturalny ekstrakt z miodu manuka odżywia i wygładza skórę. Łagodzi stany zapalne. Jest polecany do pielęgnacji skóry wrażliwej i przesuszonej. Preparaty zawierające miód manuka mogą być stosowane do wspomagania leczenia problemów skórnych, takich jak trądzik czy łuszczyca. Miód manuka jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych m.in. do pielęgnacji twarzy i okolic ust.

Naturalnie z Afryki – masło shea Pochodzi z nasion afrykańskiego drzewa masłowego, rosnącego na suchych sawannach Afryki, głównie w Su­danie. Shea jest składnikiem wielu preparatów o działaniu nawilżającym i natłuszczającym – kremów i balsamów do ciała. Doskonale regeneruje i odżywia skórę. Zabezpie­cza ją również przed szkodliwymi czynnikami zewnętrz­nymi.

Okiem eksperta

Superfruits – ekstrakty i wyciągi z owoców

W kosmetykach pojawia się coraz więcej składników, które pochodzą z egzotycznych roślin. Szczególnie popularne są tzw. superfruits oraz superfoods, czyli ekstrakty z owoców lub wyciągi roślinne znane np. z niezwykłego bogactwa składników odżywczych, ponadprzeciętnej zawartości witamin czy też megamocy antyoksydacyjnej. Jedną z egzotycznych nowinek jest moringa – roślina, która ma wyjątkowe działanie odżywcze oraz oczyszczające. Zawiera m.in. cztery razy więcej witaminy A niż marchew, siedem razy więcej witaminy C niż pomarańcze. Wszystkie części drzewa można wykorzystywać. Kwiaty, liście i kora dostarczają surowca do leków, z ziaren pozyskuje się olej moringa, używany w celach spożywczych i kosmetycz-nych, a proszek przygotowany z nasion moringi ma niezwykłe właściwości oczyszczające. Jest nawet stosowany do filtrowania wody z Nilu, by nadawała się do picia! Ekstrakt z moringi znajdziemy w linii Mania Oczyszczania marki Soraya. Kolejny przykład typowego superfoods to zastosowany w linii Soraya Foodie miód manuka. Jest to naturalny miód, wytwarzany z nektaru krzewu manuka, które występuje jedynie na terytorium Nowej Zelandii oraz Australii. Jest ceniony na całym świecie z uwagi na swoje właściwości prozdrowotne. W kosmetykach wykorzystuje się jego działanie odżywcze, poprawiające kondycję skóry i antyseptyczne – mówi Paulina Pucher, Brand Development Manager Soraya.