Piękne włosy po lecie
Słońce, wiatr, słona woda i klimatyzacja z pewnością dały się skórze głowy ostro we znaki. Jest przesuszona, może łuszczyć się albo nadmiernie pocić, a pozbawione blasku włosy plączą się, łamią, straszą rozdwojonymi końcówkami, a niekiedy nawet wypadają. Nasi eksperci wskazują, co polecać klientce aby pozbyła się problemów z osłabionymi włosami.
Oczyszczanie
Samo umycie szamponem nie wystarczy, warto sięgnąć po peeling do skóry głowy. Na rynku jest szereg kosmetyków zawierających anionową substancję powierzchniowo czynną (Sodium Coco-Sulfate), mielone łupiny orzechów albo kwas glikolowy, które dokładnie oczyszczają skórę głowy i włosy. Peeling do włosów należy stosować na mokre włosy. Najpierw trzeba rozetrzeć go w dłoniach, a potem delikatnie wmasować kolistymi ruchami w skórę. Po zabiegu dokładnie spłukać, a włosy jak zwykle umyć szamponem. Peeling do skóry głowy i włosów najlepiej stosować z umiarem – nie częściej niż raz w tygodniu, góra dwa razy przy skórze z łupieżem.
Do mycia włosów należy używać szamponów oczyszczających albo szamponów delikatnych (przeznaczonych do skóry wrażliwej czy też ze skłonnościami do podrażnień), gdyż zawarte w nich środki powierzchniowo czynne gwarantują bardzo dokładne i bardzo delikatne oczyszczenie oraz właściwą pielęgnację zmęczonych letnią aurą włosów. Szampon należy rozetrzeć w dłoniach i wmasować okrężnymi ruchami w zwilżoną wodą skórę głowy. Powstałą pianę wgnieść we włosy. Głowę spłukać letnią wodą (gorąca pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum, co powoduje, że włosy szybciej się przetłuszczają), mycie powtórzyć. Na koniec spłukać głowę chłodniejszą wodą, by pozamykać łuski włosów. Głowę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem, by włosy się nie splątały i nie uszkodziły. Włosy powinny schnąć same, bez suszarki.
Do oczyszczania włosów świetnie nadają się glinki. Glinki tonują skórę głowy i wizualnie zwiększają objętość fryzury. To jest szczególnie istotne dla osób o włosach przetłuszczających się albo cienkich. Minusem jest to, że je matują. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów glinek (biała, zielona, żółta, czerwona, różowa, marokańska) i ich mieszanek. Każda glinka ma swoje własne pH, jednak zawsze jest to pH lekko zasadowe. Najlepszym wyborem zawsze będzie glinka o pH jak najbardziej zbliżonym do pH skóry głowy (4,5-5,5).
Regeneracja
Po każdym umyciu włosów należy zastosować odpowiednią odżywkę, a kilka razy w tygodniu zafundować im maskę regenerującą, raz na tydzień kompres. Odżywkę i maskę nakładać należy na całej długości włosów prócz ich nasady, by nie obciążać włosów.
W trosce o włosy
– Nie oszukujmy się – jeśli końcówki są totalnie przesuszone i rozdwajają się – potrzebujemy fryzjera i jego nożyczek. Zniszczonych kosmyków nie da się naprawić, taka jest natura włosa. Jeśli włosy są tylko suche i matowe, stawiamy na domową pielęgnację. Uwrażliwione kosmyki potrzebują delikatności – sięgamy po szampony bez soli, parabenów i syntetycznych zapachów. Po każdym myciu obowiązkowo nakładamy nawilżającą odżywkę, a raz w tygodniu odżywczo-regenerującą maskę. Mocno puszące się włosy okiełzna płynna keratyna. Wprawdzie przeznaczona jest głównie do włosów kręconych, jednak idealnie się sprawdzi po lecie nawet na prostych pasmach. Już po jednym użyciu będą miękkie, bardziej elastyczne i pięknie błyszczące. Hity do domowej pielęgnacji – wszystkie linie produktów przeznaczonych do różnych rodzajów włosów w tym najnowsza Cameleo Natural, w której znajdziemy maskę do włosów – nakładaną przed myciem – czy spray octowy. – komentuje Renata Ciszewska-Kłosińska, Brand Manager Marki Cameleo, Dyrektor Marketingu w firmie Delia Cosmetics
Odnowa z naturą
– Wakacyjne wyjazdy to świetny reset dla ciała i umysłu, ale powrót do rzeczywistości – zwłaszcza w obliczu nadchodzącej jesieni – nie należy do najłatwiejszych. Najwięcej wiedzą o tym nasze włosy, dla których lato jest okresem szczególnie trudnym, wymagającym zaawansowanej pielęgnacji. Codzienne czynniki, takie jak suche powietrze, ostre słońce, słona woda czy wiatr, wysuszają włosy i niszczą ich strukturę. By je odbudować, potrzeba silnej regeneracji i skoncentrowanych składników, które przywrócą im dawny blask. Rozpoczynając kurację regeneracyjną po lecie, warto sięgnąć po kosmetyki, które będą skuteczne, ale przy tym delikatne. Produkty do pielęgnacji włosów marki RADICAL® to spełnienie marzeń o perfekcyjnych kosmetykach dla włosów osłabionych. W nowej formule zawierają one aż 30% więcej skrzypu polnego, a dzięki składnikom aktywnym, takim jak: arginina, niacynamid, ceramidy czy keratyna, włosy na nowo mogą wrócić do formy. Naturalny skrzyp polny zawiera dobroczynną krzemionkę, potas i flawonoidy, które odbudowują strukturę włosa, podobnie jak zawarte w kosmetykach ceramidy – dbające o włosy na całej długości i otaczające kosmyki niewidzialną tarczą chroniącą je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyki RADICAL® pobudzają również osłabione włosy do intensywnego wzrostu. Keratyna zapewnia im szybką regenerację, przywracając moc i blask – Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona
Olejowanie
Olejki roślinne wspaniale regenerują włosy, nawil-żają je, wygładzają, zapobiegają ich wypadaniu i chronią przed dalszymi uszkodzeniami. Niestety, nie ma jednego, uniwersalnego, który sprawdzi się u każdej klientki. Trzeba go dobrać indywidualnie, metodą prób i błędów.
OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW – wspaniale regeneruje włosy, nawilża je i odżywia, przyspiesza ich wzrost. Zmniejsza kruchość i łamliwość, chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych, dodaje blasku, sprężystości.
OLEJ KOKOSOWY – schłodzony przypomina masło, pod wpływem wysokiej temperatury staje się płynny. Ma przyjemny, kokosowy zapach. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe, m.in. kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy, kwas oleinowy i linolenowy. Jest też źródłem witamin C, E i witamin z grupy B, przede wszystkim B2 i B6, kwasu foliowego, potasu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i cynku. Bierze udział w procesach odbudowy, nawilżania i ochrony włókien włosa. Sprawia, że włosy są miękkie, lśniące i mocne. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek, zapobiega wypadaniu włosów.
OLEJ LNIANY – jest jednym z nielicznych olejów, w którym kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 występują w idealnej proporcji. Zawiera też sporą dawkę witaminy E oraz potas i cynk. Olej ten odbudowuje zniszczoną strukturę włosów, wzmacnia je i wygładza, zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Stymuluje cebulki, przyspiesza szybszy wzrost włosów, zapobiega ich wypadaniu.
OLEJ ARGANOWY – bogaty jest w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, polifenole i fitosterole. Wygładza włosy, wzmacnia je, chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem. Regeneruje włosy zniszczone stylizacją „na gorąco”. Dobrze nawilża włosy, dodaje im blasku, sprężystości i elastyczności. Chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych, nawilża przesuszoną, swędzącą skórę głowy, pomaga pozbyć się łupieżu.
OLIWA Z OLIWEK – zawiera ok. 72 proc. kwasu oleinowego oraz witaminy A, E, D i K. Doskonale nawilża włosy i chroni je przed utratą wilgoci. Pielęgnuje i regeneruje przesuszone włosy, odżywia je i nabłyszcza. Stosowana na skórę głowy wykazuje działanie przeciwzapalne i usuwa łupież.
OLEJ JOJOBA – zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, naturalną witaminę E i F, fitosterole oraz skwalen. Przenika w głąb struktury włosów, nawilża je i zmiękcza. Po jego zastosowaniu włosy są niesamowicie miękkie, sprężyste i elastyczne.
Marsz do fryzjera
Jeśli włosy są zniszczone, a końcówki rozdwojone, nie ma się co wzbraniać przed wizytą u fryzjera. Żaden dostępny na rynku preparat nie zespoli rozdwojonych końcówek. Konieczne jest ich ścięcie. Włosom grubym wystarczy 3 cm cięcie. Włosy cienkie wymagają większej ingerencji, ale nie ma co rozpaczać. Nowa fryzura może się okazać strzałem w dziesiątkę.
Dieta
Dostępne na rynku kosmetyki do pielęgnacji na niewiele się zdadzą, jeśli nie wzmocnimy organizmu od środka. Na wygląd i kondycję włosów mają wpływ witaminy i minerały dostępne w jedzeniu. Szczególnie cenne są witaminy A, E, C i z grupy B. Do najbogatszych naturalnych źródeł witaminy A dla człowieka należą: tran rybi, wątroba i podroby, słodkie ziemniaki. Witamina E występuje w olejach roślinnych, różnego rodzaju kiełkach (pszenicy, kukurydzy, rzodkiewki), jak również w liściach roślin zielonych (np. sałaty). Bogactwo witaminy C to świeże warzywa i owoce. Spośród witamin z grupy B, kluczową rolę dla utrzymania włosów w dobrej kondycji odgrywają: witamina B2, kwas pantotenowy oraz biotyna. Ta ostatnia nazywana jest witaminą młodości. Najwięcej znajdziemy jej w wątrobie wołowej, drożdżach piwnych, soi, żółtku, orzechach włoskich, migdałach, sardynkach, szpinaku, marchwii i pomidorach. Z minerałów warto przyswajać produkty bogate w żelazo, cynk i miedź, by włosy się nie łamały i nie wypadały.
Bezpieczna koloryzacja
– Suche, zniszczone, porowate i łamiące się włosy, zmęczone słońcem potrzebują odpowiedniej koloryzacji oraz pielęgnacji. W naszym portfolio doskonałym produktem, który możemy polecić, jest gama 12 farb trwale koloryzujących Ultraplex color oraz gama produktów do pielęgnacji włosów Ultraplex. Linia ULTRAPLEX to system regeneracji włosów. Oparty jest na unikalnej recepturze, dzięki której koloryzacja jest znacznie bezpiecz-niejsza dla włosów, a regeneracja o wiele skuteczniejsza i dogłębna. Ultraplex to formuła, która łączy mostki dwusiarczkowe oraz zabezpiecza już istniejące. Wzmacnia kondycję włosów oraz ich elastyczność. Ultraplex chroni włosy przed uszkodzeniami, a także ogranicza ich łamliwość. – Monika Jurczyk, Brand Manager Laboratorium Kosmetyczne Joanna