Dojrzałe piękno

Kobieta dojrzała chce być atrakcyjna, a producenci kosmetyków nie są na to obojętni. W drogeriach jest coraz więcej produktów przeznaczonych dla kobiet po 60., 70. I 80. Roku życia, których głównym zadaniem jest odpowiednie nawilżenie przesuszonej skóry, rozjaśnienie przebarwień i spłycenie zmarszczek. Zazwyczaj mają eleganckie opakowania, więc idealnie nadają się również na prezent.

Proces starzenia się skóry zaczyna się już po 25. roku życia, ale dopiero po trzydziestce nabiera tempa. Mianem skóry dojrzałej określa się skórę powyżej 40. roku życia, gdy w organizmie kobiety zaczynają się zawirowania zwią­zane ze spadkiem poziomu hormonów kobiecych – estro­genów i progesteronu. Skóra zmienia swoją gęstość, powoli traci sprężystość i elastyczność, staje się coraz bardziej sucha, cienka i wiotka, a do tego pojawiają się na niej przebarwienia. Naczynia krwionośne łatwo ulegają uszkodzeniu i nie najlepiej przewodzą substancje odżywcze oraz tlen. Z powodu osłabie­nia funkcji wydzielniczych gruczołów produkujących łój i pot zaczynają też szwankować funkcje ochronne skóry. Nieko­rzystne zmiany widoczne gołym okiem pogłębiają się wskutek stresu, wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych, wiatru, niskich czy też wysokich temperatur.  Jednak nie każda starzejąca się skóra jest w takiej samej kon­dycji. Wiele zależy od tego, jaki tryb życia kobieta prowadzi – czy pali papierosy, czy nadużywa kawy, pije alkohol? Ważne, by określić problem skóry i dobrać dla niej idealny kosmetyk. Inaczej nawet najdroższy krem o działaniu anti-ageing będzie można wyrzucić do kosza. W większości przypadków potrzebą numer jeden jest odpowiednie nawilżenie przesuszonej skóry. Walka ze zmarszczkami schodzi na drugi plan.

Pielęgnacja  cery dojrzałej

  1. Systematyczne odżywianie – należy regular­nie stosować kremy na dzień i na noc, a co kilka dni regenerujące serum. Nie wolno zapominać o pielęgnacji delikatnych okolic oczu i ust, jak również szyi.
  2. Regularne złuszczanie – usunięcie martwe­go naskórka sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne. Peeling enzymatyczny delikatnie wygładzi skórę i poprawi jej ukrwienie. Zabieg ten doskonale przygotowuje cerę na przyjęcie składników odżywczych. Należy robić go dwa razy w tygodniu.
  3. Ochrona przed szkodliwym promieniowa­niem UV. Skóra wystawiona na działanie pro­mieni słonecznych jest przesuszona, a zmarszcz­ki i przebarwienia pogłębiają się. Poza tym opalenizna postarza. Dlatego wiosną, latem i jesienią należy zabezpieczać skórę kre­mami z wysokimi faktorami SPF 25, 30, a nawet SPF 50. Zimą wystarczy SPF 15.
  4. Fitness twarzy – nawet najlepsze kosmetyki nie zdziałają cudu, jeśli same nie zadbamy o zwiotczałe mięśnie. Gimnastyka twarzy nie jest skomplikowana i można ją uprawiać nawet w łóżku. Wystarczy 10 minut dziennie, by poczuć się i wyglądać młodziej. Szyja i podbródek będą wdzięczne, jeśli będziemy opuszczać głowę tak, by dotknęła nasady szyi, a następnie odchylimy głowę najdalej jak się da. Należy to powtórzyć ok. 10 razy. Obwisłe policzki podziękują za…uśmiech – to najlepsze ćwiczenie na wzmoc­nienie tych mięśni. Nie ma znaczenia czy śmiech jest szczery, czy wymuszony, ważne, by trwał co najmniej 10 sekund. Poorane zmarszczkami czoło „wyprasuje się”, gdy na przemian będzie­my unosić wysoko brwi (jak przy okazywaniu zdziwienia) i opuszczać je (jak przy gniewie). Jeśli chodzi o oczy, to należy delikatnie docisnąć kciukami skórę w ich zewnętrznych kącikach, za­mknąć oczy i pociągnąć skórę w kierunku czoła. Przytrzymać kilka sekund i powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórzyć 10 razy.

Co musi mieć idealny krem do cery dojrzałej?  

RETINOL, czyli witamina A w czystej postaci, spra­wia, że skóra wytwarza więcej kolagenu, łatwiej się odnawia, jest bardziej elastyczna i promienna. Jed­nocześnie delikatnie złuszcza obumarły naskórek oraz zatrzymuje działanie melanocytów, których nadprodukcja prowadzi do powstawania nieprzy­jemnych plam na skórze. Retinol działa skutecz­nie, ale mocno i nie każda cera znosi to dzielnie. Szczególnie te nadwrażliwe mogą się buntować, co przejawia się delikatnym swędzeniem czy też pieczeniem. Nie należy się jednak zniechęcać. W takim przypadku kosmetyki z retinolem należy stosować z 2–3 dniową przerwą. Gdy skóra się przyzwyczai, będzie je można stosować co dzień. Uwaga! Kosmetyki z tym składnikiem uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV, dlatego po użyciu kremu z witaminą A nie wystawiamy skóry twarzy na działanie promieni słonecznych.

WITAMINY B, C, E, F  Najcenniejszą witaminą z grupy B, która powinna zna­leźć się w kremie do pielęgnacji skóry dojrzałej, jest wi­tamina B5, która przeciwdziała powstawaniu zmarsz­czek i łagodzi podrażnienia. Nie mniej ważna jest witamina B7, czyli biotyna zwana również witaminą H. Jej główną cechą jest poprawa nawilżenia i jędrności skóry, jak również spłycenie zmarszczek. Dodatkowo wspaniale obkurcza naczynia krwionośne i rozjaśnia przebarwienia. Witamina C zwiększa elastyczność ścian naczynek włosowatych, rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki i pomaga neutralizować wolne rodniki, które w głównej mierze przyczyniają się do starzenia się skóry. Witamina E, nazywana również wi­taminą młodości pomaga w zwiększeniu elastyczności tkanki łącznej, chroni przed utlenieniem i zniszczeniem lipidów naskórka oraz włókien kolagenowych, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a ponadto ma zdolność do wychwytywania i wiązania wolnych rod­ników. Z kolei witamina F wspaniale nawilża i odżywia przesuszoną skórę i dodatkowo ułatwia przyswajanie innych zawartych w kremie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

KWAS HIALURONOWY – to substancja naturalnie występującą w organizmie ludzkim. Jej głównym zadaniem jest odbudowywanie skóry. Niestety z upływem czasu pokłady kwasu hialuronowego zmniejszają się, czyniąc skórę bardziej podatną  na uszkodzenia. Ratunkiem jest dostarczenie go z zewnątrz. Kremy z dodatkiem kwasu hialurono­wego wspaniale nawilżają i niwelują zmarszczki, gdyż składnik ten zatrzymuje wilgoć w skórze oraz stymuluje produkcję elastyny i kolagenu. Co więcej, bierze on udział w regeneracji uszkodzonych tkanek skóry, wspomagając produkcję jej nowych komórek. Kremy z kwasem hialuronowym można stosować przez cały rok, gdyż nie zwiększa on reaktywności skóry na słońce. Szczególnie polecane są w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra jest narażona na szyb­ką utratę wody w wyniku niekorzystnego działania niskich temperatur oraz suchego i ciepłego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.

KOENZYM Q10, zwany ubichinonem albo eliksirem młodości, to naturalny związek chemiczny wystę­pujący we wszystkich żywych organizmach oraz popularny składnik kosmetyków anti-ageing. Jego najwyższe stężenie w organizmie człowieka wy­stępuje między 19 a 21 rokiem życia. Po tym czasie intensywność jego produkcji w komórkach zaczyna maleć. Po czterdziestce jest go o jedną czwartą mniej, a to źle, bo odpowiada on za regenerację skóry, chroni ją przed powstawaniem zmarszczek, działaniem wolnych rodników i szkodliwych czynni­ków atmosferycznych. Koenzym Q10 jako składnik kosmetyków najczęściej pozyskiwany jest z roślin, np. z liści tytoniu lub alg. Często występuje w kosme-tykach obok kwasu hialuronowego, kolagenu, elastyny oraz naturalnych olejków. Ze względu na swoją łagodność Q10 może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą lub atopową. Twarz po jego użyciu jest widocznie odmłodzona – zmarszczki są wygładzone, skóra odpowiednio nawilżona, a koloryt wyrównany.

ELASTYNA – to białko, które stanowi główny składnik sprężystych włókien w skórze – odpowiada za elastyczność i rozciągliwość tej tkanki. Występuje w organizmie ludzkim naturalnie, ale po 25 roku życia zdolności regeneracyjne ulegają spowolnieniu,  a skóra traci pierwotną elastyczność i sprężystość. Można temu procesowi zaradzić z pomocą elasty­ny hydrolizowanej, która wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków dla cer dojrzałych. Preparaty dostępne na rynku zazwyczaj zawierają i elastynę, i kolagen, które w duecie skuteczniej działają. Do głównych właściwości kosmetycznych elastyny można zaliczyć: głębokie nawilżenie i delikatne wygładzenie skóry, zapobieganie powstawaniu głębszych zmarszczek i utracie elastyczności skóry.

FITOHORMONY to substancje o działaniu zbliżonym do kobiecych hormonów płciowych. Pełnią funkcję wymiataczy wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia się skóry, stymulują również regenerację naskórka i produkcję kwasu hialuronowego zapew­niającego dobre nawilżenie skóry. Pod ich wpływem skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona.

FLAWONOIDY to grupa związków o zróżnico­wanym działaniu. Mają zdolność pochłaniania promieni UVA i UVB, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C. Wyłapują i usuwają wolne rod­niki, co w rezultacie przedłuża młodość skóry. Zmniejszają przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych, są więc ważnym składnikiem m.in. kosmetyków do cery naczynkowej.

KOLAGEN odpowiada za elastyczność, nawilżenie i sprężystość skóry, a także jej ochronę przed bak­teriami i czynnikami zewnętrznymi, tj. kurz, wiatr, niskie czy też wysokie temperatury. Skóra bogata w kolagen jest promienna, dobrze nawilżona, jędrna i gładka. Niestety ok. 25 roku życia poziom kolagenu w organizmie spada i skóra się zmienia.

KWASY OWOCOWE, CZYLI HYDROKSYKWASY są chętnie stosowane w kosmetykach do cery dojrzałej ze względu na zdolność do pobudzania złuszczania naskórka i regeneracji skóry, jak rów­nież poprawy jej struktury i nawilżenia. Są to kwasy naturalne, pozyskiwane z surowców roślinnych, mleka czy cukru. W porównaniu z kwasami nie­organicznymi są kwasami zdecydowanie słabszymi i nietoksycznymi. Do najpopularniejszych kwasów kosmetycznych należą kwasy z grupy AHA (alfa-hy­droksykwasy) oraz BHA (beta-hydroksykwasy).