Moc naturalnych składników

Ekotrend zagościł na stałe w naszej codzienności. Ten najdłużej utrzymujący się trend jest obecny niemal w każdej dziedzinie życia. W branży kosmetycznej moda na eko trwa już kilka lat, a produkty do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów opatrzone etykietą bio, eko lub kosmetyk naturalny przyciągają klientów jak magnes.

Wege, eko, organic – czym różni się wege kosmetyk od eko?

Określenia „wege”, „eko” i „organic” często są traktowane jak synonimy. Tymczasem – kosmetyk wegański powstał z myślą o weganach, w składzie takich produktów nie znajdziemy surowców pochodzenia zwierzęcego.  Najwięcej zawiłości sprawia definicja kosmetyku ekologicznego – według producentów – powstał on po prostu z myślą o poszanowaniu środowiska. Kosmetyk ekologiczny jest przyjazny dla skóry, pielęgnuje ją w zgodzie z naturą – przy użyciu naturalnych substancji. Kosmetyk organiczny to ten, który bazuje naturalnych składnikach pochodzących z ekologicznych upraw. Co to oznacza? Wybierając na drogeryjnej półce kosmetyk organiczny – wiemy, że w uprawie stosowano tylko naturalne nawozy, bez pestycydów i substancji chemicznych.

Ekoskład

Kosmetyki ekologiczne nie zawierają syntetycznych detergentów typu SLS i SLES, chemicznych konserwantów m.in. parabenów, formaldehydów i donorów formaldehydu. W składzie kosmetyku naturalnego nie powinny znajdować się substancje takie jak: syntetyczne aromaty, chemicznie modyfikowane substancje zapachowe, olej mineralny, parafinowy i inne pochodne ropy naftowej np. wazelina, parafina i silikon. Zabrania się stosowania surowców pozyskanych z martwych zwierząt oraz substancji testowanych na zwierzętach. Kosmetyk ekologiczny powinien być wolny od syntetycznych emulgatorów (PEG) oraz składników z roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) .

Jakie substancje znajdziemy w ekologicznych kosmetykach? Przede wszystkim surowce roślinne, które pochodzą z ekologicznych upraw oraz surowce morskie (algi). Surowce pochodzenia zwierzęcego takie jak mleko czy wosk pszczeli są dozwolone jedynie, gdy pozyskuje się je od zwierząt żyjących. Kosmetyki ekologiczne zawierają także olejki eteryczne, naturalne barwniki i nieorganiczne sole i tlenki otrzymane z minerałów. W składzie kosmetyków często występuje aloes, który łagodzi podrażnienia, skrzyp polny – wzmacniający włosy i paznokcie oraz zielona glinka, która oczyszcza i stymuluje proces regeneracji skóry.

Czy ekologiczne kosmetyki są bezpieczne dla alergików?

Najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych są szkodliwe dodatki i konserwanty zawarte w kosmetykach,  ale nawet substancje naturalne, z których powstają ekologiczne produkty mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienia.  Naturalne substancje, na bazie których powstają produkty, muszą przejść specjalistyczne testy, jednak nie dają one gwarancji, że dany kosmetyk z ekstraktem z roślin nie wywoła reakcji uczuleniowej. Objawy alergiczne często zależą od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Z pewnością najbardziej alergizują niektóre kwasy owocowe oraz substancje zapachowe np. olejki eteryczne.  Reakcję alergiczną – u osób wrażliwych – najczęściej wywołują: rumianek, propolis, lanolina czy dziurawiec. Zazwyczaj powodują one uczulenia w postaci zmian skórnych – zaczerwienienie, swędzenie lub wysypka.