Kosmetyki miejskie – antipollution

 Od dłuższego czasu zapobieganie skutkom zanieczyszczenia powietrza to jeden z wiodących kierunków rozwoju kosmetyki w krajach azjatyckich. Coraz silniejszy jest ten trend również w Polsce, smog wiszący nad większością miast sprawia, że coraz poważniej myślimy o ochronie skóry przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Polska pod względem zanieczyszczeń trafiła  już do niechlubnej czołówki. Wiele osób próbuje chronić drogi oddechowe przed złym  powietrzem zakładając specjalne maski. Coraz więcej osób pragnie również ochronić skórę, która codziennie jest wystawiona na niszczycielskie działanie zanieczyszczeń. Skóra jako największy organ naszego ciała ma bezpośredni kontakt z otaczającym nas światem. Konsumentek nie trzeba już przekonywać, że ochrona skóry przed  zanieczyszczeniami staje się absolutną koniec nością. Zanieczyszczenia powietrza mogą być  źródłem dodatkowych utleniaczy, które atakują jej  struktury, czyli kolagen, elastynę, kwas hialuronowy, lipidy oraz jej układ odpornościowy,  w rezultacie dokonując poważnych uszkodzeń.

Czym jest smog?

Smog to mieszanina wielu drobin, substancji i kropelek cieczy, zawieszonych w powietrzu. Ta mieszanka zawiera PM2,5 i PM10. PM to skrót od angielskiego „particular metter”, oznacza niszczące, zawieszone w powietrzu stałe  drobiny o średnicy odpowiednio 2,5 i 10 mikro- metrów. Zawierają one dwutlenek azotu, tlenek  węgla, ozon, policykliczne węglowodory aromatyczne, metale ciężkie i drobiny sadzy węglowej.

Jak to działa na skórę? 

Szkodliwe substancje, które znajdują się w za- nieczyszczonym powietrzu, przenikają do skóry.  Zaburzają naturalne procesy jej odnowy i regeneracji. Smog przyczynia się do wielu negatywnych  i nieodwracalnych zmian, takich jak przedwczesne starzenie się, zmarszczki, utrata jędrności, alergia, egzema, trądzik, przebarwienia, zaburzenie cyklu odnowy komórkowej, zwiększone wydzielanie sebum, a nawet nowotwory skóry. – Ten niewidzialny przeciwnik redukuje przede  wszystkim naszą naturalną obronę. Wzmaga powstawanie wolnych rodników, które wpływają na  degradację komórek, co z kolei prowadzi do utraty jędrności i elastyczności. To przyspiesza proces  starzenia się – wyjaśnia Olga Kamińska, Training  Manager marki Biologique Recherche. – Osłabienie naturalnej ochrony skutkuje nadmierną wrażliwością na szkodliwe czynniki atmosferyczne, co  prowadzi do podrażnień i suchości skóry. Może również dojść do nasilenia się alergii i pojawienia  się wykwitów skórnych. Skóra traci dotychczasową zdolność regeneracji, przez co jesteśmy coraz  bardziej narażone na negatywne działanie smogu  i tak koło się zamyka. Możemy temu przeciwdziałać z pomocą antyoksydantów, które znajdziemy  m.in. w witaminie E, ekstraktach z opuncji czy maśle shea. Te związki chemiczne pomagają  w zachowaniu naturalnej równowagi w organizmie, walcząc jednocześnie ze szkodliwym działaniem wolnych rodników – dodaje ekspertka.  W odpowiedzi na te problemy wywoływane  przez szkodliwe działanie zanieczyszczonego po- wietrza producenci kosmetyków oferują produkty  nie tylko pomagające zwalczać już istniejące problemy, lecz także takie, które będą zapobiegać pogarszaniu się kondycji skóry. Warto zwrócić na nie uwagę klientkom z dużych miast, narażonym  na ciągły kontakt ze szkodliwymi zanieczyszcze- niami i zachęcać do pielęgnacji antipollution.

Kosmetyki antipollution

Pielęgnacyjnych kosmetyków antysmogowych na drogeryjnej półce jest bardzo dużo. Można tu zna –  leźć płyny micelarne do demakijażu, żele i pian- ki do mycia twarzy, kremy, mleczka czy lotiony  do ciała. Większość środków kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry zniszczonej przez smog lub zapobiegające jego destrukcyjne – mu działaniu zawiera przeciwutleniacze neutrali – zujące wolne rodniki, substancje filmotwórcze i filtry ochronne przeciw promieniom UV. Wzmacniają one ochronną funkcję naskórka. Kosmetyki antipollution chronią nie tylko przed smogiem, są przeznaczone także do pielęgnacji skóry narażonej na działanie promieni słonecz – nych oraz dymu papierosowego. Warto upewnić klientkę, że nie przeszkadzają one w stosowaniu innych kosmetyków do pielęgnacji, nadają się również pod makijaż.

Oczyszczanie

Najważniejsze w walce ze szkodliwymi czynnikami jest prawidłowe oczyszczanie skóry. Eksperci na pierwszym miejscu stawiają produkty służące do dokładnego usunięcia zanieczyszczeń. Umycie skóry zaraz po powrocie do domu, szczególnie w dni, w których notuje się duże zanieczyszczenie smogowe, to podstawa ochrony antipollution. Najlepiej sprawdzają się specjalistyczne środki o delikatnym działaniu, które skutecznie oczysz – czają skórę, a jednocześnie nie naruszają jej naturalnego płaszcza ochronnego, nie uszkodzą bariery naskórka i nie podrażniają. Tak przygo – towana skóra może przyjąć ochronne składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja i ochrona

Właściwa pielęgnacja przeciwsmogowa powinna intensywnie wzmacniać skórę, rewitalizować i nawilżać. Do skutecznej walki o pięknie wyglą – dającą cerę przeznaczone są kremy pielęgna – cyjne skomponowane specjalnie do tego celu, chroniące przed zanieczyszczeniami powietrza. W ich składzie powinny się znajdować dermo – zgodne bazy, które wzmacniają funkcje barierowe i zmniejszają ucieczkę wody ze skóry, antyutlenia – cze, witaminy i składniki o działaniu antyalerge – nowym. Z kolei, w słoneczne dni należy chronić skórę przed działaniem słońca kremami z SPF.

Pułapka elektrosmogu

Jak zauważa Małgorzata Skałka z Laboratorium  Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. za- grożenie zatrutym powietrzem na zewnątrz to nie  wszystko. W pracy i w domowym zaciszu czeka na nas jeszcze jedna pułapka: chmura elektrosmogu. Tworzą ją fale elektromagnetyczne, wydzielane przez wszystkie urządzenia podłączane do prądu,  takie jak kuchenka mikrofalowa, czajnik elektrycz- ny, ekspres do kawy. Oprócz telewizora, odtwa- rzacza DVD oraz innych domowych sprzętów są  jeszcze komputery, laptopy, tablety i nieodłączne smartfony. Te ułatwiające nam życie urządzenia mają ekrany, które emitują tzw. światło niebieskie. Jest to wprawdzie światło naturalne, takie samo jak dzienne, ale długotrwała ekspozycja na jego działanie, może mieć niekorzystne konsekwencje. Ma to niebagatelny wpływ na organizm. – Emitowane przez wyświetlacze krótkie fale świetlne, powodują w organizmie drastyczny spadek ilości melatoniny, co może pogarszać komfort snu. Fale te niekorzystnie oddziałują też na cerę, przyspieszając jej proces starzenia się. Elektrosmog i światło niebieskie mogą prowadzić do nieprawidłowych podziałów komórek, a co za tym idzie – pogorszenia kondycji i wyglądu naszej skóry. Na szczęście nie jesteśmy bezradne w walce z tymi czynnikami. Linia RADICAL® AGE  ARCHITECT wykorzystuje niewiarygodny poten- cjał składników aktywnych o działaniu odmładza- jąco-naprawczym – wyjaśnia Małgorzata Skałka.