Domowy salon urody: Farbowanie włosów

Farbowanie włosów w domu nie jest skomplikowane, a do tego szybkie, wygodne i niedrogie. Jak się do niego zabrać, by nie zepsuć fryzury i jak pomóc klientce w wyborze odpowiednich produktów?

Za farbowanie włosów zabierają się coraz młodsze dziewczyny, ale nie mają w tym wprawy  i efekt bywa opłakany. Warto znać zasady domowego farbowania i podpowiedzieć mniej doświadczonym klientkom, jak w ciągu pół godziny bezpiecznie i samodzielnie zmienić kolor włosów.

  1. Wybierz kolor i rodzaj farby

To najważniejszy krok, od którego wszystko zależy. Jeśli klientce zależy na odświeżeniu koloru, powinna dobrać idealny odcień. Jeśli pragnie zmiany, warto wcześniej sprawdzić, korzystając z palety kolorów, jaki będzie efekt na włosie. Warto też się dowiedzieć czy zmiana jest tylko chwilową zachcianką, czy też jest to przemyślana decyzja. Na „chwilę” idealne są szamponetki. To po nie najczęściej sięgają nastolatki. Środki te nie zwierają amoniaku, zmywają się po kilku myciach włosów (od 6 do 8). Trwalsze są szampony i kremy koloryzujące. Kolor utrzymuje się aż do 28 myć. Takimi preparatami można przyciemnić lub rozjaśnić włosy o kilka tonów. Są idealne do włosów zniszczonych. Niestety, pokrywają tylko pojedyncze siwe włosy. Ich atutem jest to, że w przeciwieństwie  do farby nie ma odrostów – kolor zmywa się równo- miernie. Jeśli klientce zależy na radykalnej zmianie  koloru lub pokryciu siwizny, musi sięgnąć po farby  trwałe. Producenci nie rekomendują mieszania kolo- rów ze sobą, niektóre klientki tak robią, co jednak nie  gwarantuje efektu. Lepiej korzystać z gotowych farb łączących kolor bazowy z modnym tonem.

  1. Przygotuj akcesoria

Do farbowania przydadzą się: grzebień, klamerki do włosów, rękawiczki jednorazowe, ręcznik i zegarek. Warto mieć przy sobie też  małe lusterko, które pozwoli zoba- czyć, czy włosy z tyłu zostały dokład- nie pokryte farbą.

  1. Zapoznaj się z instrukcją

Przed przystąpieniem do farbowania należy bardzo dokładnie przeczytać  instrukcję na opakowaniu lub zamiesz- czoną wewnątrz ulotkę. Znajdują się  tam bardzo ważne informacje dotyczą- ce użycia preparatu i czasu działania.  Jest tam również opis efektu koloryza- cji na różnych włosach. Jeśli preparat  zostanie spłukany za szybko – kolor będzie daleki od ideału, jeśli zostanie na włosach przetrzymany – może je zniszczyć, a dodatkowo podrażnić skórę. Podczas zabiegu koloryzacji nie należy owijać głowy ręcznikiem ani podgrzewać włosów suszarką. Wyższa temperatura może przyspieszyć reakcje chemiczne i przynieść efekt zupełnie inny od oczekiwanego.

  1. Zrób próbę uczuleniową

Próbę uczuleniową najlepiej wyko- nać ok. 48 godzin przed planowaną  koloryzacją. Najlepiej wykonać ją za uchem, poniżej linii włosów na szyi lub w zgięciu łokcia. Reakcja uczuleniowa objawia się swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem. Należy wówczas farbę natychmiast usunąć ze skóry.

  1. Zabezpiecz skórę i odzież

Przed przystąpieniem do farbowania należy zabezpieczyć ramiona ciemnym ręcznikiem, a na dłonie założyć cienkie rękawiczki – zazwyczaj są dołączone do opakowania środka koloryzującego.  Zabezpieczyć też należy skórę przy na- sadzie włosów i uszy. Najlepiej wazeliną  lub kremem do golenia.

  1. Farbuj z głową

Przed przystąpieniem do farbowania  należy się rozluźnić. Przygotować pre- parat zgodnie z instrukcją. Mieszankę  nakładać od nasady włosów. Można to robić za pomocą dołączonego do produktu aplikatora albo specjalnego pędzelka. Warto robić przedziałki co ok. 2 cm. Jeśli koloryzacji podlega odrost, to po nałożeniu farby u nasady należy odczekać ok. 15 minut i dopiero po tym czasie należy rozprowadzić  resztę mieszanki na całej długości wło- sów. Farbę pozostawiamy wówczas na  5 minut. Po upływie czasu wyznaczo- nego przez producenta włosy należy  bardzo dokładnie spłukać, następnie  nałożyć odżywkę dołączoną do opa- kowania. Odżywka ta utrwala kolor,  odżywia włosy i dodaje im blasku. Po jej spłukaniu zaleca się suszyć włosy naturalnie albo chłodnym strumieniem powietrza z suszarki.

  1. Pielęgnuj ufarbowane włosy

Efekt koloryzacji wydłuża stosowa- nie kosmetyków przeznaczonych do  włosów farbowanych. Zawierają one specjalne składniki, które powodują rozchylenie łuski włosa podczas mycia i wnikanie pigmentu do jego wnętrza. Nie zaleca się stosowania szamponów  2 w 1, oczyszczających i przeciwłu- pieżowych – sprawiają, że kolor już po  kilku umyciach włosów matowieje. Włosy po farbowaniu mogą być przesuszone, dlatego zaleca się myć  je bardzo delikatnie, regularnie uży- wać odżywki do spłukiwania, a raz  w tygodniu serwować im maskę regeneracyjną. Maska zadziała lepiej, jeśli głowę owiniemy ręcznikiem i podgrzejemy ciepłym powietrzem suszarki. Nie zaleca się korzystania z lokówki i prostownicy – włosy szybko stracą blask i witalność.