Czysto i pachnąco: codzienna pielęgnacja i higiena

Codzienna pielęgnacja ciała zaczyna się od mydła lub płynu do kąpieli. Warto polecać klientkom kosmetyki, które nie tylko myją, lecz także potrafią nawilżać i odżywiać skórę, pięknie pachną.

Wanna czy prysznic?

Gorący prysznic przed wyjściem z domu to nie najlepszy pomysł o tej porze  roku. Duża różnica temperatur może przyczynić się do czasowego spadku odporności i przeziębienie gotowe. Zamiast prysznica zaleca się podmycie pach  i okolic intymnych letnią wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego o PH zbliżonym do naturalnego. Absolutnie nie wskazane jest poranne mycie głowy.  Nawet jeśli dobrze wysuszymy włosy, konsekwencje mogą być bardzo nie- przyjemne – grozi nam zapalenie zatok albo równie kłopotliwe zapalenie ucha.  Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ten sposób odświeżenia ciała i głowy, to należy odczekać co najmniej godzinę przed wyjściem na zewnątrz. Do kąpieli należy stosować mydła naturalne (zwykłe wysuszają skórę), które wykazują właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne. Mydła te mogą być stosowane zarówno do mycia ciała, włosów, jak i do delikatnej twarzy. Można ich też używać do prania bielizny i rajstop czy bielizny niemowlęcej. Do skóry  wrażliwej i z problemami są przeznaczone preparaty długotrwale natłuszczają- ce skórę, kojące podrażnienia i niwelujące świąd, czyli emolienty. Kosmetyki te  zawierają naturalne oleje, witaminy, glicerynę i masło shea.

Dezodorant czy antyperspirant?

Dezodorant zawdzięcza zapach zawartym  w swoim składzie perfumom. Zawiera również alkohol etylowy, który niszczy bakterie  żyjące na skórze oraz zabezpiecza ją przed powstawaniem przykrego zapachu potu.  Niestety, jego skuteczność jest krótko- trwała i ogranicza się do kilku godzin, choć  są dostępne na rynku dezodoranty, które gwarantują świeżość do 24, 48 a nawet 72 godzin. Należy je zawsze stosować na czystą, osuszoną i niepodrażnioną skórę. Jeśli wydzielanie potu zwiększa się, np. pod wpływem silnych emocji, wysiłku fizycznego czy wyższej temperatury otoczenia, lepiej sięgnąć po antyperspiranty. Antyperspirant zapewnia  ochronę przez cały dzień nawet przy nadmiernym poceniu się. Oprócz substancji redukujących  liczbę drobnoustrojów na skórze, zawiera związki ograniczające potliwość. Są to alkaliczne sole chlorku glinu lub sole glinowo-cyrkonowe.

 Intymne sprawy 

Ginekolodzy przestrzegają przed przegrzewaniem zimą okolic intymnych i przypominają  o codziennej higienie. Miejsca intymne należy podmywać co najmniej dwa razy dziennie (w okresie menstruacji przy każdej zmianie podpaski) kosmetykiem przeznaczonym do higieny intymnej. Klientki mają ogromny wybór – są płyny łagodzące, kojące, zapachowe, dla ciężarnych, dla aktywnych itp. Bielizna powinna przepuszczać powietrze (np. bawełniana) i być dobrze dopasowana. Lepsze są figi niż stringi. Warto też mieć ze sobą jedną sztukę na zmianę, szczególnie  jeśli uprawiamy sport. Po ćwiczeniach w fitness clubie konieczna jest zmiana bielizny.