KF Niccolum laureatem XI edycji konkursu Innowator Mazowsza

20 listopada br. podczas uroczystej gali Samorząd Województwa Mazowieckiego nagrodził naukowców i firmy za ich innowacyjne rozwiązania, które mają duży potencjał biznesowy. Dr Izabela Zawisza, prezes firmy KF Niccolum odebrała I nagrodę w kategorii „Innowacyjna Firma”.

Konkurs „Innowator Mazowsza” organizowany od 2008 roku ma na celu wyłonienie oraz nagrodzenie najlepszych młodych talentów wśród naukowców oraz firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw za opracowywanie oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Podzielony jest na dwie kategorie: „Innowacyjny Naukowiec” oraz „Innowacyjna Firma”.

KF Niccolum odebrało I nagrodę w kategorii „Innowacyjna Firma” za opracowanie technologii otrzymywania substancji chelatujących jony chromu i kobaltu, opartej na syntezie aktywnych biopolimerów, mającej zastosowanie w kremie dla osób z alergią kontaktową na metale takie jak nikiel, chrom i kobalt. „Droga od pracy badawczej do prowadzenia firmy badawczo-rozwojowej była wyboista, pełna wyzwań i trudnych decyzji. Przekonałam się, że praca naukowca wymaga dużo cierpliwości i pokory. Po pierwsze, niewiele hipotez badawczych przekuwa się w realne działania. Po drugie, bardzo trudno jest skomercjalizować wyniki swoich badań. Tym bardziej cieszę się z miejsca, w którym teraz jesteśmy wraz z zespołem KF Niccolum. Bycie w gronie laureatów, innowatorów Mazowsza jest nagrodą za ciężką pracę i motywacją dla dalszych działań” – komentuje Izabela Zawisza, doktor nauk biologicznych, współwynalazca 4 zgłoszeń patentowych, prezes w KF Niccolum Sp. z o.o.

Alergia kontaktowa coraz powszechniejsza

Szacuje się, że 17% kobiet i 3% mężczyzn populacji świata cierpi na ten rodzaj alergii. To oznacza, że co 7. osoba na świecie ma alergię na nikiel, chrom lub kobalt. W samej Japonii uczulonych jest ok. 30-40% społeczeństwa! Badania pokazują ciągły wzrost liczby osób nadwrażliwych na ten metal. Alergia kontaktowa może zostać nabyta w każdym momencie życia przez nadmierną ekspozycja na wymienione metale. Warto wiedzieć, że ten alergen jest niemalże wszędzie, np. w obudowie laptopa, monetach, widelcach, itd.

KF Niccolum jest firmą badawczo-rozwojową oraz producentem kosmeceutyków chroniących przed alergią kontaktową – NidiesqueTM oraz kosmetyków Nuev® z technologią metal screen ukierunkowanych na profilaktykę chorób skóry. Opracowana według technologii chronionej zgłoszeniem patentowym cząsteczka Chitathione stanowi podstawę ochronnego działania kremów i balsamów obu marek.

Chitathione wyłapuje jony takich metali jak nikiel, chrom, kobalt i zatrzymuje go na powierzchni skóry, nie wpuszczając do organizmu. W ten sposób zapobiega powstaniu podrażnień oraz alergii. Na cząsteczkę został złożony wniosek patentowy w Polsce, a następnie rozszerzony na Europę i resztę świata. Cząsteczka ta stała się przedmiotem transferu technologii z nauki do przemysłu. Polska jest pierwszym krajem, gdzie wymyślono taki produkt oparty na nietoksycznym i biodegradowalnym nowej generacji biopolimerze.